اس ام اس های جدید و باحال

  • ۰
  • ۰انجام پایان نامه مدیریت

وقت ی که متن مقاله خودمان را نوشتیم، هنوز آماده ارسال به مجله نیست. زیرا اولا باید مجله را انتخاب کنیم و دوم اینکه مقاله را بر طبـق مجله گزینش شده ویرایش کنیم. در پنج گامی که در وهله سوم مطلب نویسی بر می داریم، به ترتیب مجله مناسب جهت مطلب خودمان را انتخاب می کنیم، آن را بهتر می شناسیم، بر اساس آن معین می کنیم که چه ویرایش هایی بایستی روی مطلب صورت بگیرد، این ویرایش ها را به ترتیب درباره مسایل محتوایی مسایل نگارشی اعمال می کنیم.

گام یازدهم: گزینش مجله مناسب
یکی از با اهمیت زیاد ترین تصمیمات ما در فرآیند مطلب نویسی انتخاب مجله مناسب است. مجله مناسب چند ویژگی دارد:
1- ارتباط بودن. یعنی اینکه محتوای متن ما در حوزه پوشش مجله باشد. هر مجله اکثرا ٌ یک حوزه معین ی از موضوعات تخصصی را در دستور کار خودش دارد. چنانچه مطلب ما دقیقا در درون این حوزه پوشش نباشد، به راحتی در همان مراحل اول داوری مردود می شود. مرتبط بودن، نیز باید از نظر موضوع مقاله باشد هم از نظر رویکرده ای متدلوژیک. برای مثال برخی از مجلات به پژوهش های کمی بیشتر از کیفی توجه می کنند.
2- سطح مناسب: یعنی اینکه از نظر سطح علمی کیفیت، در سطح مقاله ما باشد. نه بسیار زیاد بالاتر که باعث شود مطلب ما مردود شود و نه زیاد پایین تر که افسوس بخوریم جهت چه مطلب ما در سطح بالاتری چاپ نشده است.
3- سرعت مناسب: بعضی از مجلات به دلایل مختلف نماید هستند فرآیند داوری در آنها زمانی زیاد دارد. چنانچه امکان گزینش داریم، بهتر است که سراغ مجلاتی برویم که فرآیند داوری آنها سریعتر است.
برای معرفت مجلات می توانیم از فهرست های انتخاب شده مجلات هر رشته تخصصی استفاده کنیم. استادهای با تجربه در هر رشته می توانند مجلات مناسبی را جهت مقاله ما پیشنهاد کنند و همچنین شرکـت در کنفرانسها می تواند به ما یاری کند که مجلات مناسب را شناسایی کنیم. بالاخره اینکه تجربیات قبلی مطلب نویسی ما و یا مقالاتی که از آنها در مقاله خودمان مصرف کرده ایم هم می توانند برای یافته یک لیست اولیه از مجلات مناسب به ما کمک کنند.
سعی بکنید با یک جستجو در لیست منابع متن خودتان، سه مجله مناسب که فکر می بکنید خصوصیات بالا را دارند برای مقاله خودتان انتخاب بکنید :
فهرست مجلات مناسب:

گام دوازدهم: معرفت مجله انتخاب شده
هم اکنون روی این چند مجله ای که انتخاب کردید تمرکز بکنید . به وب سایت آنها سر بزنید. بخشهایی از وب سایت که مجله را معرفی کرده است را دقیقا بخوانید. سعی بکنید که چند مورد از مقالات جدید ی که در رابطه با متن خودتان در این مجله چاپ شده است را بخوانید تا دستتان بیاید که در چه سطحی هستند . چنانچه یادداشتهایی از سردبیر در شماره های اخیر مجله هست آنها را به دقت بررسی کنید و با استادهای رشته خودتان که با مجلات آشنا می باشند رابطه بگیرید تا ببینید که کدامیک از این مجلات جهت مطلب شما مناسب هستند یا نه. شاید ضروری باشد چند بار بین گام 11 12 رفت و برگشت بکنید تا در نهایت مجله مناسب را گزینش بکنید .
بر این اساس تصمیم نهایی خودتان را بگیرید و مجله گزینش ی خودتان را تعیین بکنید :
مجله گزینش

گام سیزدهم: استخراج لیست ویرایش مقاله
خوب هم اکنون به وب وب سایت مجله انتخاب شده مراجعه بکنید . بخشی در وب سایت اکثرا ٌ هست که توضیح داده است که مطلب بایستی چه ویژگیهایی از نظر محتوایی نگارشی داشته باشد. این موارد اکثرا ٌ در منوهایی با عنوان "آموزش نویسندگان"، "جهت نویسندگان مقاله " و "ارسال متن " می آیند. دقت بکنید که این استانداردها بسته به هر مجله مفرق است.
هم اکنون دو تا فایل خالی باز بکنید سعی بکنید که یکی یکی موارد ی که در این روش تدوین ارسال مقاله ذکر شده است و می بایست روی مطلب خودتان اعمال بکنید را یادداشت بکنید . فایل اول مربوط به مسایل محتوایی است. برای مثال چنانچه در استاندارد گفته شده است که فرضیه های تحقیق می بایست یکی یکی در بخش بحث و نتیجه گیری بیان شده مورد بحث قرار بگیرند، این تغییر محتوایی است. کم کردن تعداد کلمات متن (جهت مثال مقاله شما 20 هزار کلمه است، اما مجله تنها 15 هزار کلمه می پذیرد) هم یک تغییر محتوایی است. فایل دوم مربوط به مسایل ویرایشی ست. برای مثال مطلب ممکن است روش خاصی را جهت طراحی جداول شماره گذاری منابع و طراحی اشکال پیشنهاد نماید .
سعی بکنید که ترتیب موارد ی که در هر فایل می آورید را به شکلی مرتب بکنید که نیاز به دوباره کاری به حداقل برسد. برای مثال در فایـل دوم، اول "اضافه کردن حاشیه 2 سانتی متر از چهار جهت" را قرار دهید و پس "چک کردن اینکه یک جدول به صورت کامل در صفحه قراربگیرد در دو صفحه شکسته نشود".

گام چهاردهم: اعمال ویرایشهای محتوایی
هم اکنون دست به کار شوید و موارد ی که در فایل اول، یعنی موارد ارتباط با ویرایش محتوایی را معین کرده اید را یکی یکی اعمال بکنید روی مطلب خودتان. فراموش نکنید که مرتباط از متن خودتان نسخه پشیبان بگیرید آنرا در جایی مناسب ذخیره بکنید . یکی از با کیفیت ترین کارها این است که همـواره آخرین ورژن مقاله خودتان را به آدرس پست الکترونیکی خودتان ارسال بکنید .

گام پانزدهم: اعمال ویرایشهای نگارشی
به همین شکل بعد از اعمال تغییرات محتوایی، موارد مربوط به ویرایش نگارشی مطلب را هم اعمال بکنید . در اینجا به احتمال زیاد چک بکنید که مقاله هیچ غلط املایی یا انشایی نداشته باشد. تمام چیز به درستی نوشته شده باشد کاملا استانداردهای ارجاع دهی رعایت شده باشند.

  • ۹۵/۰۴/۱۲
  • عادل احمد

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی